Характеристика основних екологічних проблем міст і здоров'я людини

Забруднення атмосферного повітря

Задимлення повітря веде до погіршення мікроклімату міста, зменшення прозорості атмосфери і зниження освітленості, ультрафіолетової радіації. Будь-які види диму містять такі вуглеводні, як бензопірен та гідразин. Останнім часом спостерігається збільшення числа туманних днів, що пов'язано як із впливом атмосферних забруднень, так і з потеплінням міського клімату. Сам по собі туман не небезпечний для людського організму. Він стає шкідливим, коли надзвичайно забруднений токсичними домішками. Токсичні тумани спостерігаються в періоди несприятливих метеорологічних умов, що супроводжуються різким збільшенням концентрації в атмосферному повітрі сірчистого газу і зважених речовин. Вони є причиною різних патологічних змін в організмі і різкого загострення легеневих і серцево-судинних захворювань.

Забруднена атмосфера знижує сонячну радіацію, що негативно впливає на фізичний та емоційний стан людей: з'являється втома, зорова напруга, дратівливість. Ці явища у чоловіків спостерігаються частіше і проявляються яскравіше, ніж у жінок. Світловий голод сприяє D-авітамінозу, що знижує опірність організму до простудних та інфекційних захворювань, погіршує самопочуття і працездатність. Вираженим проявом D-авітамінозу є рахіт.

Токсичні речовини, що потрапляють в атмосферу в процесі господарської діяльності людини, розносяться повітряними течіями. Багато хто з них реагують з іншими забруднювачами, в результаті чого утворюються різні суміші забруднювачів. У деяких випадках результат їх впливу на навколишнє середовище людини та її здоров'я набагато сильніше, ніж дія кожного із забруднювачів окремо.

Останнім часом в атмосфері значно збільшився вміст важких металів, що потрапляють в повітря з пилом з грунту і таких, що особливо несприятливу дію на організм.

Шкоду здоров'ю населення є самим грізним наслідком забруднення повітря міст. Організм дорослої людини щодоби споживає в середньому 20 куб. м повітря, а організм дитини - у два рази більше. Забруднене повітря, потрапляючи в легені, включається в процеси життєзабезпечення. Характер і ступінь впливу забрудненого атмосферного повітря на організм людини різноманітні. Це залежить від виду забруднювача, його концентрації в повітрі, тривалості і періодичності впливу. Комплексна дія групи забруднювачів, комбінація забруднень атмосфери та інших середовищ, поєднання з несприятливими соціальними, фізичними та біологічними факторами обтяжують шкідливий вплив на організм. Найбільш уразливі діти, літні і старі люди, хворі, працівники шкідливих виробництв, курці та ін

В умовах забрудненого повітря спостерігається підвищена захворюваність і смертність від серцево-судинних захворювань в порівнянні з місцевостями з чистим повітрям. Встановлена ??статистично пряма залежність між забрудненням атмосферного повітря і захворюваністю населення бронхітами, бронхіальною астмою, емфіземою легенів, а також смертністю від захворювання органів дихання. Відзначається підвищення захворюваності дітей респіраторними захворюваннями під впливом забруднення атмосферного повітря.

При підвищеному вмісті в повітрі оксидів сірки, азоту, різних органічних речовин уражається слизова оболонка очей, органів дихання, зростає число випадків бронхіальної астми, злоякісних і спадкових захворювань, мертвонароджуваності, порушення репродуктивної функції і т.д.

Виявлено кореляційний зв'язок забруднення атмосферного повітря і хвороб крові та кровотворних органів, очей, верхніх дихальних шляхів, вуха та соскоподібного відростка, шкіри та підшкірної клітковини, а також загальної захворюваності.

Встановлено, що пилок дерев, що ростуть поблизу автодоріг чи вулиць з інтенсивним рухом автотранспорту, володіє більшою агресивністю і викликає більшу кількість алергічних захворювань, ніж кожен з цих факторів (пилок або автотранспорт) окремо. Тривалий виробничий контакт з шкідливими хімічними речовинами знижує поріг чутливості до пиловим алергенів.

Внаслідок надходження в повітря пахучих речовин у частини населення виникають виражені рефлекторні реакції, зумовлені сприйняттям таких запахів (неприємні відчуття, стан неспокою, головні болі, нудота, алергічні реакції). Забруднене міське повітря знижує загальну резистентність організму і специфічний імунітет. Це, у свою чергу, сприяє виникненню респіраторних захворювань, особливо поширених серед дітей.

 
< Пред   СОДЕРЖАНИЕ   Загрузить   След >