Вплив мікроклімату міста на здоров'я городян

Всі види реакцій організму на дію метеорологічних факторів, а також пов'язані з ними захворювання, називаються метеотропними. В організмі людини існує механізм адаптації, тобто збереження стійкого стану при зміні умов зовнішнього середовища, в тому числі і кліматичних. Цей механізм вироблений у процесі еволюційного розвитку. Без адаптації неможливо було б підтримання нормальної життєдіяльності організму, активної перебудови фізіологічних функцій при змінах в навколишньому середовищі.

Найбільш інтенсивним змінам піддається міська навколишнє середовище. У зв'язку з підвищеним рівнем антропогенної діяльності температура в місті на 1 - 2 градуси вище. Цей феномен отримав назву "острів тепла" (Ballester-Olmos, 1991). Швидкість вітру в міському середовищі на 20 - 30% менше, ніж у сільській, однак через непродуману забудови багатоповерховими будинками в місті можуть виникати сильні вітрові завихрення. Річна кількість опадів у місті на 30 - 50% вище, ніж у сільській місцевості, відносна вологість нижче на 2% взимку і на 8 - 10% влітку. Підвищення нічних та середньодобових температур сприяє збільшенню кількості атмосферних опадів з навітряного боку міста і зменшення -з підвітряного.

Людина в місті захищена від впливу несприятливих кліматичних чинників завдяки створенню штучного мікроклімату жител, виробничих приміщень, одягу. Однак, створюючи сприятливі штучні умови проживання, міський житель поступово знижує здатність до адаптації. При різких змінах метеорологічних факторів у нього набагато частіше, ніж у сільського жителя виникають різного роду захворювання. Сільські жителі в три рази менш чутливі до змін погоди, ніж міські.

Дослідження показали, що метеофакторів передусім впливають на ослаблених і хворих людей, у яких розбалансовані механізми саморегуляції. Люди здорові, як правило, не реагують (або реагують дуже слабо) на зміни метеофакторів.

Частота екстреної медичної допомоги при гіпертонічної хвороби, ішемічної хвороби серця, серцево-судинної дистонії, бронхіальній астмі також тісно пов'язана зі зміною метеофакторів. Встановлено чотири піки зростання звернення з приводу цих захворювань в лютому, квітні, серпні та жовтні. Є пряма залежність між частотою звернень до лікаря і абсолютною вологістю повітря, середньодобовою температурою атмосфери і інтенсивністю хмарності. Виявлено достовірний зв'язок показників кардіореспіраторної системи дитячого організму і несприятливих метеорологічних умов, у тому числі напрямки й швидкості вітру, добового перепаду атмосферного тиску, різниці добових температур і відносної вологості повітря.

 
< Пред   СОДЕРЖАНИЕ   Загрузить   След >