Проблема міських відходів

До ери агломерацій утилізація відходів була полегшена завдяки всмоктуючої здатності навколишнього середовища: землі і води. Селяни, відправляючи свою продукцію з поля відразу до столу, обходячись без переробки, транспортування, упакування, реклами і торгової мережі, привносили мало відходів. Овочеве очищення, тощо, скормлювалося чи використовувалося як гній і як добриво для врожаю майбутнього року. Переселення в міста призвело до зовсім іншої споживчої структури. Продукцію стали обмінювати, а отже, упаковувати для більшої зручності.

В даний час жителі Нью-Йорка викидають в день в загальній складності близько 24000 т матеріалів. Ця суміш, що складається в основному з різноманітного мотлоху, містить метали, скляні контейнери, макулатуру, пластик і харчові відходи. У цій суміші міститься велика кількість небезпечних відходів: ртуть з батарейок, фосфоро-карбонати з флюорисцентних ламп і токсичні хімікати з побутових розчинників, фарб і запобіжників дерев'яних покриттів.

Місто розміром з Сан-Франциско має велику кількість алюмінію, ніж невелика бокситова шахта і більшою кількістю паперу, ніж можна було б отримати з величезної кількості деревини.

З початку 70-х до кінця 80-х в Україні побутових відходів стало в 2 рази більше. Це мільйони тонн. З 1987 року кількість сміття по країні збільшилося в два рази і склало 120 млрд. т на рік, враховуючи промисловість.

Як видно з наведених прикладів масштаби забруднення навколишнього середовища міськими відходами такі, що гострота проблеми зростає з кожним днем.

Приблизно за 500 років до нашої ери в Афінах був виданий перший з відомих едикт, що забороняє викидати сміття на вулиці, що передбачає організацію спеціальних смітників і що пропонує сміттярам скидати відходи не ближче ніж за милю від міста.

З тих пір сміття складували на різних сховищах у сільській місцевості. У результаті зростання міст вільні площі в їх околицях зменшувалися, а неприємні запахи, зростання кількості пацюків, викликане звалищами, стали нестерпними. Окремо розташовані звалища були замінені ямами для зберігання сміття.

Близько 90% відходів у США до цих пір закопується. Але звалища в США швидко заповнюються, і страх перед забрудненнями підземних вод робить їх небажаними сусідами. Ця практика змусила людей у багатьох населених пунктах країни припинити споживання води з криниць.

Навіть просте поховання відходів є дорогим заходом. З 1980 по 1987 рр.. вартість поховання відходів у США зросла з 20 до 90 доларів за 1 т. Тенденція до подорожчання зберігається і сьогодні.

У густо населених районах Європи спосіб захоронення відходів, як вимагає занадто великих площ і сприяє забруднення підземних вод, був замінений на інший - спалювання.

Перше систематичне використання сміттєвих печей було випробувано в Нотингемі, Англія, в 1874 р. Спалювання скоротило обсяг сміття на 70-90%, залежно від складу, тому воно знайшло своє застосування по обидві сторони Атлантики. Густонаселені і найважливіші міста незабаром впровадили експериментальні печі. Тепло, що виділяється при спалюванні сміття стали використовувати для отримання електричної енергії, але не скрізь ці проекти змогли виправдати витрати. Великі витрати на них були б доречні тоді, коли не було б дешевого способу поховання. Багато міст, які застосували ці печі, незабаром відмовилися від них через погіршення складу повітря. Поховання відходів залишилося в числі найбільш популярних методів вирішення даної проблеми.

Найбільш перспективним способом вирішення проблеми є переробка міських відходів. Отримали розвиток наступні основні напрямки в переробці: органічна маса використовується для отримання добрив, текстильна і паперова макулатура використовується для отримання нового паперу, металобрухт спрямовується на переплавку. Основною проблемою в переробці є сортування сміття та розробка технологічних процесів переробки.

Економічна доцільність способу переробки відходів залежить від вартості альтернативних методів їх утилізації, положення на ринку вторинної сировини і витрат на їх переробку. Довгі роки діяльність з переробки відходів затруднялася тим, що існувала думка, ніби будь-яку справу має приносити прибуток. Але забувалося те, що переробка, в порівнянні з похованням і спалюванням, найбільш ефективний спосіб вирішення проблеми відходів, так як потребує менше урядових субсидій. Крім того, він дозволяє економити енергію і берегти навколишнє середовище. І оскільки вартість площ для поховання сміття зростає через жорсткість норм, а печі занадто дорогі й небезпечні для навколишнього середовища, роль переробки відходів буде неухильно зростати.

 
< Пред   СОДЕРЖАНИЕ   Загрузить   След >